HTC Dream Spesification detail
| Informasi Harga Baru Bekas Second | |
| Kisaran Harga Baru | Info Harga Baru Belum Tersedia |
| Kisaran Harga Second | Info Harga Bekas Belum Tersedia |
| Harga adalah harga rata-rata dari Jakarta Bandung Medan Surabaya Semarang Makasar Denpasar dari berbagai toko dan tabloid ponsel | |
| General Information | |
| Anncounced | 2009, 1Q, [02] February |
| Released | 2009, 2Q, [04] April |
| Dimensi | 117.7x55x13.7 mm |
| Berat / Volume | 118.5 gram / 89 cc |
| Warna | White |
| System | |
| 2 G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3 G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| CPU Type | Qualcomm MSM 7201A 528 MHz processor |
| CPU Speed | 528 |
| Sistem Operasi Type | Android OS |
| GUI Version | |
| Memory | |
| Memory | 192 MB RAM, 512 MB ROM |
| Eksternal Memory | microSD (TransFlash) |
| Memory Included | |
| Phone Book | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call Records | Practically unlimited |
| Memory Option | |
| Display | |
| Jenis Layar / Warna | TFT Capacitive Touchscreen, 65 ribu warna |
| Resolusi Layar | 320 x 480 pixels |
| Ukuran layar | 3.20 inch |
| Layar Tambahan | |
| Qwerty Keyboard | No |
| Touch Screen | Yes |
| Opsi Layar & Input method | - Accelerometer sensor for auto-rotate - Handwriting recognition |
| Camera | |
| Main Camera resolution | 3.15 MP [ 2048 x 1536 pixels ] |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes |
| Camera Feature | autofocus, Videocalling |
| Audio and Multimedia | |
| Ringtones | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WAV ringtones |
| Speaker phone | |
| Radio Support | No |
| Audio & Multimedia Option | |
| Netword Data and Conectivity | |
| HSCSD | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| UMTS / HSDPA /HSUPA | HSDPA 7.2 Mbps, HSUPA 2 Mbps |
| WLAN - Wi-Fi | 802.11b/g |
| Bluetooth | Yes, v2.0, headset support only |
| Infrared | No |
| USB | miniUSB |
| Data Cable Included | |
| Messaging and Office Productivity | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Instant Messaging |
| WAP | No |
| Browser | |
| Java | MIDP 2.0 |
| Email Client | Yes |
| Feature | - Digital compass - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Voice memo - MP3 player |
| Games | Yes |
| GPS Support | Yes |
| Battery and Power management | |
| Battery Tipe | Lithium ion, Standar Battery [ ] |
| Battery Amperage | 1340 mAh |
| Batery Option | Standard battery, Li-Ion 1340 mAh |
| Standby Time 2G / 3G | 17 days 12 hours | 0 days 0 hours |
| Talk TIme 2G / 3G | 0 hours 30 minutes | 0 hours 0 minutes |
| Music Play time | |




18.44
rhino hackers
Posted in:
0 komentar:
Posting Komentar