HTC Google Nexus One Spesification detail
| Informasi Harga Baru Bekas Second | |
| Kisaran Harga Baru | Rp. 7,200,000 |
| Kisaran Harga Second | Rp. 5,500,000 |
| Harga adalah harga rata-rata dari Jakarta Bandung Medan Surabaya Semarang Makasar Denpasar dari berbagai toko dan tabloid ponsel | |
| General Information | |
| Anncounced | 2010, 1Q, [01] January |
| Released | 2010, January |
| Dimensi | 119x59.8x11.5 mm |
| Berat / Volume | 130 gram / cc |
| Warna | Brown (teflon coating) |
| System | |
| 2 G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3 G Network | HSDPA 1700 / 2100 / 900 |
| CPU Type | Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor |
| CPU Speed | 1000 |
| Sistem Operasi Type | Android OS, v2.1 |
| GUI Version | |
| Memory | |
| Memory | 512MB RAM, 512MB ROM |
| Eksternal Memory | microSD Maximum Capacity : 32000 |
| Memory Included | 4000 |
| Phone Book | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call Records | Practically unlimited |
| Memory Option | |
| Display | |
| Jenis Layar / Warna | AMOLED capacitive touchscreen, |
| Resolusi Layar | 480 x 800 pixels |
| Ukuran layar | 3.70 inch |
| Layar Tambahan | |
| Qwerty Keyboard | No |
| Touch Screen | Yes |
| Opsi Layar & Input method | - Accelerometer sensor - Touch-sensitive controls - Trackball navigation - Proximity sensor for auto turn-off |
| Camera | |
| Main Camera resolution | 5 MP [ 2560 x 1920 pixels ] |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | D1 (720x480 pixels)@min. 20fps |
| Camera Feature | Smile detection, geo-tagging, autofocus, LED flash |
| Audio and Multimedia | |
| Ringtones | Vibration, MP3 ringtones |
| Speaker phone | Yes |
| Radio Support | No |
| Audio & Multimedia Option | - 3.5 mm audio jack |
| Netword Data and Conectivity | |
| HSCSD | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Class 10, 236.8 Kbps |
| UMTS / HSDPA /HSUPA | HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps |
| WLAN - Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 A/b/g |
| Bluetooth | v2.1 with A2DP |
| Infrared | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Data Cable Included | |
| Messaging and Office Productivity | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| WAP | Yes |
| Browser | |
| Java | MIDP 2.0 |
| Email Client | Yes |
| Feature | - Active noise cancellation with dedicated microphone - Digital compass - Dedicated search key - Google Search, Maps, Gmail - YouTube, Google Talk, Picasa integration - MP3/eAAC+/WAV music player - MP4/H.263/H.264 video player - Voice memo |
| Games | Yes + downloadable |
| GPS Support | with A-GPS support |
| Battery and Power management | |
| Battery Tipe | Li-Ion, Standard battery [ ] |
| Battery Amperage | 1400 mAh |
| Batery Option | Standard battery, Li-Ion 1400 mAh |
| Standby Time 2G / 3G | 12 days 2 hours | 0 days 0 hours |
| Talk TIme 2G / 3G | 0 hours 0 minutes | 0 hours 0 minutes |




18.44
rhino hackers
Posted in:
0 komentar:
Posting Komentar